Moda Tasarımında Elektronik TeknolojiGittiğiniz bir davette gecenin yıldızı olmak ister miydiniz? Yada göz kamaştıran bir ışıltı ile dikkatleri üzerinize toplamak ? Evet, elektronik devrelerin kıya


Elektronik devreler, artık hayatımızın hemen her noktasında ihtiyaç duyduğumuz sistemlerdir. TU Berlin ve Fraunhofer IZM bilim adamlarından, 4 mühendis tarafından 2009 yılında kurulan Strechable Circuits Şirketi de oldukça inovatif bir düşünce ile moda tasarımında elektronik devreleri kullandı. 
eki Teknoloji Moda da Nasıl Kullanılıyor?

Çeşitli tasarımcıyla çalışan firma bu elbiseleri tasarlarken, duygu, his, hareket ve insan vücudunu referans alan birçok farklı sensörü kullanarak, kullandığı sensöre göre ölçüm alıyor. Bu ölçümler neticesinde microdenetleyiciler ile de kontrollü bir şekilde  LED teknolojisini de bir araya getirerek moda da özgün ve farklı bir tasarım yaratmıştır.LED ışıklandırma da genelde beyaz ışık kullanılırken farklı renklerin kullanımıyla da farklı tasarımlar oluşturulmaktadır. Ayrıca LED ışıklarına Swarovski kristallerinin entegre edilmesiyle de yoğun ve farklı ışık açılarının oluşumu sağlanarak tasarımda estetiklik artırılmaktadır.
Tüm bu sistem, giyilebilir esnek baskı devre kartlarına(PCB), SCB teknolojisi ile monte edilir. Ardından tasarımcılar tarafından, bu devre kartları kıyafetlerin farklı kesimlerinde kullanılarak muhteşem görüntü oluşturan kıyafetler oluşturulur.

 

kaynak : http://www.elektrikport.com/haber-roportaj/moda-tasariminda-elektronik-teknoloji-!!!/8189#ad-image-0
iletiim